System endokanabinoidowy: niezbędny i tajemniczy

System endokanabinoidowy: niezbędny i tajemniczy

System endokanabinoidowy: niezbędny i tajemniczy

Sierpień 11, 2021

Peter Grinspoon, MD

 

 

Wielu z nas słyszało o niektórych systemach przekaźnikowych w naszych ciałach, takich jak współczulny układ nerwowy, który daje nam naszą reakcję "walcz lub uciekaj". Mniej słyszeliśmy o niedawno odkrytym układzie endokannabinoidowym (ECS), co jest niesamowite, jeśli weźmiemy pod uwagę, że ECS jest krytyczny dla prawie każdego aspektu naszego funkcjonowania z chwili na chwilę. ECS reguluje i kontroluje wiele z naszych najbardziej krytycznych funkcji organizmu, takich jak uczenie się i pamięć, przetwarzanie emocjonalne, sen, kontrola temperatury, kontrola bólu, reakcje zapalne i immunologiczne oraz jedzenie. ECS jest obecnie w centrum wznowionych międzynarodowych badań i rozwoju leków.

 

Co to jest ECS?

ECS obejmuje rozległą sieć sygnałów chemicznych i receptorów komórkowych, które są gęsto rozmieszczone w naszych mózgach i ciałach. Receptory "kannabinoidowe" w mózgu - receptory CB1 - przewyższają liczebnie wiele innych typów receptorów w mózgu. Działają one jak policjanci kontrolujący poziom i aktywność większości innych neuroprzekaźników. W ten sposób regulują wszystko: poprzez natychmiastowe sprzężenie zwrotne, zwiększając lub zmniejszając aktywność dowolnego systemu, który wymaga regulacji, niezależnie od tego, czy jest to głód, temperatura, czy czujność.

 

Aby pobudzić te receptory, nasze ciała produkują cząsteczki zwane endokannabinoidami, które są strukturalnie podobne do cząsteczek występujących w konopiach indyjskich. Pierwszy odkryty endokannabinoid, który został nazwany anandamidem, pochodzi od sanskryckiego słowa ananda oznaczającego błogość. Każdy z nas ma w swoim mózgu maleńkie cząsteczki podobne do konopi indyjskich. Roślina konopi, którą ludzie używają od około 5000 lat, zasadniczo działa poprzez porwanie tej starożytnej maszynerii komórkowej.

Drugi rodzaj receptora kannabinoidowego, receptor CB2, występuje głównie w naszych tkankach odpornościowych i ma kluczowe znaczenie dla kontrolowania naszego funkcjonowania immunologicznego, a także odgrywa rolę w modulowaniu zapalenia jelit, skurczu i bólu w stanach zapalnych jelit. Receptory CB2 są szczególnie ekscytującymi celami rozwoju leków, ponieważ nie powodują haju związanego z konopiami indyjskimi, który wywołuje stymulacja receptorów CB1 (co często jest niepożądanym efektem ubocznym).

 

Rola ECS w procesie uczenia się i zapamiętywania

Wiemy, że ECS odgrywa kluczową rolę w uczeniu się i pamięci dzięki kilku liniom badań. Najbardziej oczywistym spostrzeżeniem jest to, że jednym z głównych skutków ubocznych używania dużych dawek marihuany rekreacyjnej jest tymczasowe zaburzenie pamięci krótkotrwałej. Pamięć wraca do normy wraz z abstynencją. Przeprowadzono również zaawansowane badania nad ostrą reakcją ludzi na podanie THC (aktywnego składnika marihuany) i sposobami, w jakie zmienia to zarówno ich zdolność do zapamiętywania krótkotrwałego, jak i wzorce obserwowane w funkcjonalnym obrazowaniu mózgu.

 

Według popularnego pisarza Michaela Pollana w jego bestsellerowej książce "Botanika pożądania", marihuana jest jedną z roślin, które ludzie uprawiali lub z którymi współewoluowali przez tysiące lat. Dzieje się tak częściowo, jak pisze Pollan, ponieważ akt zapominania odgrywa cenną rolę w zdolności naszych mózgów do funkcjonowania bez przeciążenia danymi pochodzącymi z naszych zmysłów, którymi jesteśmy nieustannie bombardowani. Pollan stawia hipotezę, że gdybyśmy nie zapominali, nie moglibyśmy funkcjonować, a marihuana nam w tym pomaga. Rola, jaką ECS odgrywa w zapominaniu, otwiera również możliwości leczenia PTSD, stanu, w którym istnieją nieprzyjemne, natrętne wspomnienia, których ludzie nie mogą nie pamiętać, a które powodują cały zespół uciążliwych i niebezpiecznych objawów związanych z patologicznym zapamiętywaniem.

 

Rola ECS w głodzie i dostrajanie leków odchudzających

Ciekawym przykładem centralnej roli, jaką ECS odgrywa w tak wielu kluczowych funkcjach, jest historia leku rimonabant, blokującego receptor CB1. Został on opracowany jako lek przeciw otyłości. Myślano, że ECS kontroluje głód. Wiemy to, ponieważ, wśród innych linii dowodów, konopie dają ci "chrupki", więc jeśli zablokujesz receptor CB1, powinno to spowodować utratę wagi. Rimonabant spowodował utratę wagi, całkiem skutecznie. Ale, ponieważ ECS reguluje również nastrój, musiał zostać wycofany z rynku w trybie nagłym, ponieważ ludzie, którzy go przyjmowali, popadali w samobójstwa. Możemy sobie jednak wyobrazić przypadek, gdy lepiej zrozumiemy złożoność ECS, w którym będziemy w stanie stworzyć lek odchudzający, który będzie działał na te receptory kannabinoidowe, które wpływają na utratę wagi, ale nie będzie działał na te receptory, które kontrolują nastrój.

Badanie ECS może doprowadzić do odkrycia nowych leków.

Badania nad ECS początkowo skupiały się na próbach zrozumienia (i demonizacji) nielegalnego narkotyku, ale nowe badania od tego czasu rozkwitły do znacznie szerzej zakrojonych badań nad tym, co jest zdumiewająco zawiłym i dalekosiężnym systemem, dzięki któremu nasze ciała uczą się, czują, motywują i utrzymują się w równowadze. Jesteśmy naprawdę na początku wieku odkrycia ECS i rozwoju nowych leków, które mogą pomóc złagodzić niektóre z najokrutniejszych chorób, że ludzie (i zwierzęta) cierpią z. Jestem niesamowicie podekscytowany, aby zobaczyć, jakie odkrycia czekają na nas, jak będziemy kontynuować rozplątywanie tajemnic ECS.

 

 

Link do artykułu źródłowego:

https://www.health.harvard.edu/blog/the-endocannabinoid-system-essential-and-mysterious-202108112569

 

Artykuł pochodzi z Harvard Health Publishing, Harvard Medical School

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl